top of page

Field target

​Field target (FT) je sve popularniji oblik natjecanja zračnim puškama u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj.
Natjecanje se odvija na otvorenom, gađanjem više meta iz nekoliko stavova (ležeći, sjedeći, klečeći ili stojeći).
Mete su obično siluete životinjskog oblika, postavljene na nepoznate udaljenosti od 8 do 50 metara, u npr.  20 linija (*) po dvije mete, što ukupno
daje 40 (*) meta. Svaka silueta na sebi ima 'Kill zone' veličine 15-40mm.Pogotkom u 'Killzone' silueta mete pada i računa se pogodak.
Cilj svakog natjecatelja je odrediti udaljenost do mete, odrediti jačinu vjetra i prvim hicem srušiti svaku od dvije siluete u jednoj liniji u
vremenskom ograničenju od 3 minute. Pogodak u 'Killzone' i padanje siluete se računa kao bod, a pogodak u siluetu ili promašaj iste se ne boduje.
Natjecanje sa 20 linija po 2 mete, ukupno daje maksimalno 40 bodova.
Na nekim linijama je zadan obavezan pucački stav (stoječi ili klečeći), a na ostalima natjecatelj sam odlučuje kako će pucati.
Nije dozvoljena upotreba dodatnih pomagala za određivanje udaljenosti do mete (razni digitalni daljinomjeri).
Natjecatelj udaljenost određuje pomoću optike, za koju nema nikakvih ograničenja, ili po iskustvu i osobnoj procjeni.
Field target natjecanje se u Hrvatskoj organizira u nekoliko kategorija**:
-Springer 16J
-PCP 16J
-Springer 27J
-PCP 27J


* Organizator natjecanja može postaviti veći ili manji broj linija/staza, te se time mijenja broj meta i max broj bodova.
**Kategorije mogu biti i drugačije, što ovisi o organizatoru natjecanja i broju prijavljenih natjecatelja u pojedinim kategorijama.

Više o pravilima Field Target discipline na sljedećem linku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Field_Target

Pravilnik za Field target disciplinu, Streljačkog kluba "Zagreb", koji je bio organizator nekoliko natjecanja u hrvatskoj:

http://www.shuro.info/field-target/Pravilnik%20za%20Field%20Target%20disciplinu%20v2.0.pdf

U svijetu postoji još jedna disciplina, koje u Hrvatskoj još nema, a vrlo je slična FT-u , Hunter Field Target (HFT).
Kod HFT natjecanja, 'Killzone' je obično manji, mete su postavljene do max 45 metara i postavljaju se po livadi, u grmlju i po drveću, što predstavlja 'Lovački scenario'.
Kod HFT natjecanja se pogodak u 'Killzone' boduje sa 2 boda, pogodak u siluetu sa 1 bodom, dok se promašaj siluete, naravno, ne boduje.
Još je jedna vrlo bitna razlika između FT i HFT natjecanja. Kod HFT-a postoji ograničenje od 12x optičkog povečanja i zabrana određivanja udaljenosti pomoću  optike (paralakse), te bilo kakvog modificiranja optike ili puške tokom natjecanja. Strijelcu preostaje određivanje udaljenosti jedino pomoću Mil-dota ili po iskustvu i osobnoj procjeni.
Za razliku od FT-a, u HFT-u je zabranjen sjedeći stav i korištenje vreće za sjedenje ispod noge u klećećem stavu, a dozvoljeno je pucanje sa naslonom. Znači, HFT stavovi su ležeči, klečeći i stojeći, sve sa naslonom.

Hunter Field Target

bottom of page